Na przekór

Wpisy

 • środa, 21 marca 2018
  • I co teraz?

   Właściwie nie mam o czym pisać. Wszystkie moje dnie jednakowe, teraz wciąż wspominam to, przez co przeszłam. Przegryzam się przez własne wspomnienia, które dotyczą choroby. Już ponad sześć lat od postawienia diagnozy. W maju będzie 6 rocznica operacji.

   6 lat właściwie spędziłam na tym, aby się doczekać dobrych wiadomości na temat mego zdrowia.

   Udało się.

   Nie będę zamieszczała już długich wpisów, od od czasu do czasu może wpadnie mi coś do powiedzenia.

   Tym razem już późno. 

   Dobranoc

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   środa, 21 marca 2018 23:23
 • czwartek, 01 lutego 2018
  • Styczeń poszedł

   i gdzieś przepadł. Teraz jest luty.

   Trzeba uważać na złą pogodę, dzisiaj deszczowo, ale mam nadzieję, że zginie i deszcz. Nie wiem, jak Wy, ale ja nadal nie lubię zimy, ale za to coraz bliżej wiosna. Już za niecałe dwa miesiące będzie.

   Oboje z Milaczkiem zażywamy spokoju, kiedy jest po temu czas, ale jednak coś tam do roboty się znajdzie. Bardzo miły koteczek, wręcz kochany, najmilszy, kiedy śpi między nami i trzyma się łapkami mego ramienia, wtedy jest taki słodziutki.

   Ale jestem pełna smutku, bowiem znowu zginął Himalaista. Nie znałam go, ale dowiedziałam się, że zostawił troje maleńkich dzieci i zrozpaczoną żonę.

   Tomasz Mackiewicz miał trudne życie, dodał sobie jeszcze wysiłku i przeżyć, związanych z himalaizmem.

   Nie mogę się w żaden sposób porównywać z tymi, którzy zdobywają szczyty Ziemi, ale w młodości dużo chodziłam po górach w Polsce. Mam właściwie wszystkie polskie góry zdobyte. To nic w porównaniu z himalaistami, ale ja wędrowałam po szlakach w dobrym towarzystwie i z przyjemnością. Cieszyło nas to wędrowanie, zdobywanie np. Orlej Perci,  był bardzo trudne, ale potem jaka radość. Jednak mojemu życiu nic nie zagrażało, byłam bezpieczna, rozważna i nie chodziłam w góry zimą. Ale ja nie potrzebowałam sobie niczego udowadniać.

   Wczoraj zobaczyłam film dokumentalny o Jerzym Kukuczce. Im było bardzo trudno. Nie mieli sponsorów, jak dziś. Musieli zdobywać duże kwoty w krótkim czasie, malowali więc wysokie kominy, za to firma, do której należały owe budowle, płaciła dużo pieniędzy. Rzecz jasna, za każdym razem komin był inny, tak samo jak firma.

   Manaslu - Góra Duchów

   Zdobywali w bardzo trudny sposób sprzęt i żywność, wszak był wówczas system kartkowy. Fragment filmu mówi o tym, jak "po znajomości" u kierowniczki jakiegoś sklepu robili zakupy na zapleczu, ładując w małego fiata co się da i ile się da, a przed sklepem stała kolejka ludzi, czekających na sprzedaż między innymi mięsa i wędlin - na kartki.

   Klienci zorientowali się, że jakiś "lewy" handel odbywa się wewnątrz i zrobili napad na to zaplecze, ale sportowcy wyładowanym maluchem - odjechali.

   Manaslu

   Na początku było łatwiej, bowiem himalaiści wysyłali ekwipunek i mnóstwo wyładowanych kontenerów - ciężarówkami. W każdym kontenerze mogli przemycić dużo towarów, za jednak kryształ mogli mieszkać a hotelu kilka dni, w Katmandu oczywiści te kryształy szły do ludności cywilnej, ale też i na łapówki. Powtarzam - jeden kryształ - jeden człowiek kilka dni mógł mieszkać w hotelu, a pobyt w hotelu kosztował wówczas, 500 dolarów.

   Nanga Parbat

   Mieszkańcy Nepalu witali ekipę z wielką radością, bowiem wiedzieli, że uda im się kupić to, czego nie ma w ich kraju. I ta się to toczyło. Wyprawa. Potem ok. półtora roku przygotowań, następna wyprawa.

   Potem już wszystko leciało samolotem, więc nie można było w taki sposób zdobywać pieniędzy.

   Żona chciała wraz z Jerzym wyjechać i dotrzeć tylko do bazy, była ciekawa jak tam jest, zobaczyć ten świat prawie oczami Boga, ale mąż zawsze jej mówił, że baby w górach rozpraszają, poza tym baba - do garów, a mąż w góry.

   Nanga Parbat - Nanga Parbat często jest nazywana "zabójczą górą" ze względu na ogromne ryzyko, jakie niesie ze sobą próba jej zdobycia

   Za każdym razem każda żona umierała ze strachu, przez wszystkie dni, aż do powrotu, bo zdarzało się tak, że człowiek szczyt zdobył, ale już nie zdążył zejść.

   Jeden z bohaterów filmu powiedział, że to prawda, iż leczą swoje kompleksy i słabości wspinając się tak wysoko w ekstremalnych warunkach.

   Ale jest to też bohaterstwo, bowiem każda ukończona wyprawa to wielki wyczyn.

   Na końcu reportażu, kiedy już było wiadomo, że Kukuczka zginął, zobaczyliśmy, jak mały Maciuś Kukuczka, może trzyletni, wspina się na biało nakrytą wersalkę, wchodzi na jej oparcie, a na siedzisku zostaje Miś, pozapinany odpowiednią uprzężą, którego chłopczyk wciąga na szczyt. Ta scena była bardzo wzruszająca. Wierzcie mi.

   Himalaiści, w większości sami wybrali sobie los i śmierć, bowiem za każdym razem było stuprocentowe ryzyko. Kobiety cierpły ze strachu, maleńkie dzieci tęskniły za tatą,  a tatę jakiś niewiadomy instynkt ciągnął na wyprawę.

   Potem słyszałam wypowiedzi żon, jakoś tak się działo, że pożegnanie przed ostatnią wyprawą w wielu przypadkach wyglądało podobnie, on jej obiecywał, że wróci, a wówczas ona uspokojona, myśląca o danym słowie, przestawała się bać i wtedy ginął.

   Może to Panu Bogu nie spodobała się ta pewność siebie i buta, przeświadczenie, jakaś arogancja wobec Najwyższego? A może Bóg uważał. że wystarczy już tej wspinaczki?

   Wierzyli w Boga, po wielekroć powtarzali, że idą spojrzeć na świat oczami Boga, więc może należało modlić się o szczęśliwy powrót, a nie składać obietnic ? A podobno modlili się "od śmierci w dolinach zachowaj nas Panie".

   Tomasz Mackiewicz także obiecał żonie, że wróci.Wszedł na szczyt i zdobył go, towarzyszyła mu Francuzka, Eli Revol. Oboje mieli zamiar wrócić. Eli się udało, odleciała z niegościnnej góry śmigłowcem. Wyprawa, która planowała właśnie wspinaczkę na K2, została przerwana. Himalaiści poszli ratować kolegów, ale było za późno. Eli Revol pozostawiła Tomasza nieprzytomnego, zapewne z obrzękiem płuc, kto wie, może i mózgu. Nakryła śpiworem i podjęła drogę powrotną. Zdawała sobie sprawę, że jeśli zostanie, zginie tak samo jak on.

   Elizabet Revol i Tomasz Mackiewicz

   Nie mnie oceniać bohaterów, ani ich ganić, ani tym bardziej hejtować. Szkoda dzieci, szkoda  żony, to im góry tym razem zabrały ojca i męża.

   Nie tak dawno, bo w marcu 13 roku zmroziła nas wieść o śmierci Macieja Berbeki na Broad Pik, w Karakorum. Teraz ma grób, ( ale nie ma go tam, bowiem nie tylko nie zwieziono go, ale też i ciała nie znaleziono),  w Zakopanem ne Palenicy, razem z ojcem, Krzysztofem, którego miłością też były góry,  wprawdzie wrócił ze swej ostatniej wyprawy, ale zmarł na skutek urazów i odmrożeń, jakich doznał podczas wypadku 18 marca 1964 r., w czasie zejścia z Dent d’Hérens, a Maciej miał wówczas 10 lat, a jego młodszy brat, Jacek  3.

   Tego samego roku, co Maciej Berbeka tylko w lipcu, szczyt Gaszerbrum I w Karakorum zabrał  sobie Artura Hajzera. - Jako swego!, może wziął sobie prezent lub coś w rodzaju daniny. Te góry są naprawdę okrutne, jeden błąd może kosztować życie.

   Hasło wyprawy, która 29 grudnia 2017 poszła na K2 brzmiało ; " Na księżycu już ktoś był, na szczycie K2 zimą, jeszcze nikt." Krzysztof Wielicki kieruje wyprawą. Nie wiem, jak Wy, ale ja mocno trzymam kciuki.

   Na Księżycu ktoś już kiedyś był. Na szczycie K2 zimą jeszcze nikt. Takie słowa padły tuż przed wylotem polskiej ekipy na wyprawę, która może przejść do historii.
   To wszystko byli silni, mocni ludzie, którzy nie mogli siedzieć w domu, w kapciach, jak powiedział Kukuczka, w czasie, gdy trwają takie wspaniałe, ogromne góry i wabią himalaistów.Wypiętrzyły się takie ogromne góry, więc oni nie mogli i nie mogą po prostu prowadzić zwyczajnego życia. Za najbardziej zabójcze góry uchodzą K2 w Karakorum i Mount Everest i Nanga Parbat w Himalajach. Góra, która najprawdopodobniej zabrała życie Tomkowi Mackiewiczowi, ma już na koncie około 80 śmiertlenych ofiar.

   Z całego serca współczuję wszystkim żonom alpinistów, i tym, które straciły mężów i tym, których mężowie planują kolejną wyprawę, albo już są w tych ogromnych, groźnych górach.

   Mogę tylko oddać hołd i pomodlić się, co czynię.

   Żegnajcie, Wspaniali Himalaiści. Cześć Waszej Pamięci.

    Himalaje

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Styczeń poszedł”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 lutego 2018 16:18
 • wtorek, 23 stycznia 2018
  • Z chorobą nie wolno się przyjaźnić.

   Z chorobą nie wolno się przyjaźnić. Ona chce ze mną, a ja nie, za nic!!!

   Pamiętam, kiedy śp.Lucjan zachorował na raka, mówił, że musi się z nim oswoić i zaprzyjaźnić. Jakże protestowałam, bo wredne raczysko, kiedy już Lucjan poczuł się lepiej i zyskał odwagę, i pewność do walki z chorobą, nagle stracił je, z dnia na dzień niemal...

   Nasz Lucjan już chodzi po Pastwiskach Niebieskich lata całe...

   A ten wywód był po to, by przekonać P.T. Czytelników, że z żadną chorobą nie należy się ani oswajać, ani zaprzyjaźniać.

   Moje choróbsko przechodzi kolejne stadia, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, teraz kolejne zapalenie, i nie daje mi wytchnąć.

   Antybiotyk już skończyłam, ale i tak muszę nadal zażywać środki przeciwzapalne.

   ****

   Dzisiaj w przedszkolu u Antosia o 10.00 akademia dla Babć i Dziadków. Nasz chłopczyk gra główną rolę w przedstawieniu, Miś pojechał sam, albowiem ja nie nadaję się ani do podróży, ani tym bardziej do kontaktowania z dziećmi wrażliwymi, skłonnymi do łapania chorób od innych.


   Zostałam więc w domu, bo wciąż nie wychodzę.

   Przez tych kilkanaście dni, kiedy chorowaliśmy razem, byłam dużo słabsza od Misia, na szczęście Miś z tych, co to upierze, ugotuje, posprząta.

   Kotek, czyli Milaczek za to trzymał się ode mnie z daleka, spał wprawdzie przy mnie, ale w nogach. Jakie to miłe, obudzić się w środku nocy i poczuć cieplutkie futerko na stopach, kotek się przeciąga, łapki prostuje, delikatnie zaczepia pazurkami o stopę i robi się oooooo! Taaaaki długaśny! A jak mruczy!!!

   Myślę, że w końcu Milaczek uznał moje starszeństwo.

   Teraz mogę go brać na ręce, głaskać, szczególnie lubi pieszczotę, której nigdy nie żałowałam żadnemu koteczkowi, mianowicie – drapanie delikatne po bereciku.

   Nasze kochadełko lubi to bardzo, oczywiście niczego nie wolno zbyt przeciągać, każda pieszczotka ma swój określony czas.

   Król Antoś I

   A teraz tak sobie myślę, że nasz Antoś już tam w przedszkolu pewnie przebrany w jakiś fajny kostium, będzie występował z zapałem. On to lubi i ma w tym kierunku zdolności. Mówię Dzieciom, że należy rozwijać talent, ale One mitygują mnie, żebym się tak nie wyrywała do przodu, a spokojnie przyjmowała rozwój naszego Dzieciaczka.

   No pewnie, że od razu Gajosem nie zostanie, ale jeśli lubi śpiewać, recytować, tańczyć, to z pewnością dobrze jest kształtować te umiejętności i zapał. Nie chciałabym, by nasz Wnusio został bokserem na przykład. Wiadomo, babcie zawsze widzą fajną przyszłość dla swoich wnuczątek, ale toż od tego te babcie są.

   Król Antoś I przed przedstawieniem

   Nie każdemu dane było mieć kochającą babcię, nawet, jeśli była...

   Dzisiaj inne babcie, niż wtedy, gdy ja miałam pięć lat, modne, zgrabne, umalowane, wesołe i niektóre wprost śliczne, a małe dzieci lubią ładnych ludzi, więc kochają te swoje piękne babcie.

   Rozpieszczamy wnuczęta, bo taka rola „dziadostwa”. Wczoraj w tvn usłyszałam wypowiedź dziadka, że nie kochał tak bardzo córki, jak kocha wnuczęta, ma parkę słodkich malców, ale dziewczynka jest tak słodziutka, delikatna, że oczywiście bardzo kocha oboje wnucząt, ale ta mała to dziadkowe szaleństwo.

   My mamy naszego Antosia, mądrego, kochanego, grzecznego, aczkolwiek nie jest jakimś tam maminsynkiem, ale naszym Kochanym Kurczaczkiem, i ten mały Smyk, to także nasze szaleństwo.

   Dzwonił w niedzielę z życzeniami dla mnie, a wczoraj dla dziadziusia.

   Zawsze tak pięknie, składnie i zgrabnie wypowiada te życzenia, wiadomo, ma dopiero 4 latka, sam nie wymyślił wszystkiego, ale Mamusia uczy go ładnie wypowiedzieć życzenia i bardzo składnie Antosiowi to wychodzi. Jestem dumna z tego, że mamy takiego wspaniałego Wnusia, którego kochamy całym serduchem, który nas kocha i naprawdę potrafi to okazać.

   Żałuję bardzo, że nie mogłam pojechać dziś na tę uroczystość, niefortunnie wymyślono dzień babci i dziadka w styczniu, my oboje dosyć często w styczniu jesteśmy chorzy.

   I to już parę lat tak biegnie.

   Kiedy cztery lata temu, dostałam skierowanie do sanatorium, miałam stawić się w ośrodku 4 stycznia, a my oboje tego dnia ledwo żyliśmy, bośmy byli od dłuższego czasu, oboje złożeni chorobą,  w końcu jakoś jakoś pojechaliśmy do wskazanej Wysowej, co było zresztą nietrafionym pomysłem, bowiem jest to miejscowość w Polsce, w której rocznie spada najwięcej deszczu, a ten cały styczeń tam, w 2014 roku, był straszliwie mokry i lało tak, że z okien ośrodka nie było widać, stojącego naprzeciw budynku innego sanatorium. Dopiero pojawiał się, kiedy wieczorem zapalano tam światło.

   W każdym razie, od czasu, gdy jestem na rencie, przeważnie styczeń mam stracony z powodu choroby.

   Najgorsze, kiedy czujesz się tak, że ani siedzieć, ani leżeć, ani spać, ani czytać, ani zajrzeć do komputera, ani zrobić coś w domu...

   Na szczęście dużo udało mi się spać, a wiadomo, że sen leczy.

   Teraz tak sobie myślę, że chyba strasznie Was zanudzam, tym gadaniem w kółko o chorobie.

   Ale już tak jakoś jest, że piszę o tym, co mnie uwiera.

   Z niecierpliwością czekam na całkowitą poprawę tak zdrowia, jak i pogody i spędzam czas w domu, z Milaczkiem.

   A z powodu choroby nie mogę nawet zaprosić Antosia na świąteczne popołudnie, bo mały złapie od nas to brzydactwo i byłby klops.

   Stary człowiek, dojrzały, dorosły, kiedy choruje, to już niech tam, ale kiedy taki maleńki dzieciaczek bezradnie cierpi, źle mu, płacze, to bardzo serce się kraje.

   Dlatego pozostaję z nadzieją, że nasz Chłopczyk jest zdrowy teraz, jest i będzie! I że wkrótce na tyle się wygrzebię z mego stanu "podłościowego", że będę mogła spotkać się z Antosiem i Dziećmi.

   No to pa, kochani!

   Quba

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Z chorobą nie wolno się przyjaźnić.”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   wtorek, 23 stycznia 2018 10:45
 • piątek, 12 stycznia 2018
 • środa, 10 stycznia 2018
  • Za mocno

   i zbyt intensywnie dziś ćwiczyłam, spociłam się okrutnie, dobrze, że mogłam po ćwiczeniach przebrać się w suche rzeczy, i kurtkę mam ciepłą, ale wydaje mi się, że coś mi dokucza w gardle, a raczej w krtani.

   no i teraz sobie pstrykam do gardła kropelkami przeciwbólowymi, mam nadzieję, że na tym się skończy.

   Dziś zobaczyłam na FB post o piesku, który zagłodzony, zamarzł na krótkim łańcuchu. Po co tym swołoczom pies? Facet kupił sobie psa na pokoje, a o tamtym kundelku zapomniał.

   Czemu ludzie są tacy niedobrzy, głupi, bezmyślni, bez serca? Smutno bardzo.

   Jedyna pociecha z tego, że Milaczek coraz częściej pozwala się przytulić, pogłaskać.


   Dziś po powrocie z klubu, oglądaliśmy sobie w ciepełku iz dobrą herbatką nasz ulubiony serial "Noce i dnie". Najukochańszy mój serial. Okazuje się, że nie tylko ja go tak lubię.

   Jutro mam wolne, ale w piątek też bym chciała iść na ćwiczenia. A jutro coś tam w domku zrobimy i znowu będziemy odpoczywać. Dostałam od Misia fajną książkę do czytania, więc jutro z Milaczkiem poczytamy sobie, a może i coś mi się nasunie, to napiszę.

   Żal mi tego psiaczka z Człuchowa. Mam nadzieję, że właściciel odpowie za to przed sądem. Wszak pies to nie jest rzecz, to także żywe zwierzątko, które tak samo czuje, rozpacza, kocha, lubi, martwi się, głoduje...

   Dzisiaj  Kaczyński zapowiedział zakończenie miesięcznicowych uroczystości na Krakowskim Przedmieściu. A w grudniu już śląscy policjanci zaprotestowali przeciw tworzeniu ochrony na tej wątpliwej "uroczystości". No i nie pojechali teraz! Obawiano się buntu. I bardzo dobrze, że nie pojechali.

   I tak przeplatam dziś jedne myśli drugimi, a krtań boli. oj, boli!

   Dobrze, że mam kropelki. Idę zaprzyjaźnić się z książką.

   Dobranocka!

   Quba

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   środa, 10 stycznia 2018 22:31
 • wtorek, 09 stycznia 2018
  • A głupiemu radość

   Przyszłam z ćwiczeń dzisiaj, bardzo zadowolona, szykowałam sobie drugie śniadanko i włączyłam tv, a tam hura : zmiany w rządzie. Pomyślałam sobie, no wreszcie. nowy premier wywalił tych, których naród nie chciał już widzieć, a na ich miejsce przyszli nowi ministrowi, zmiana taka, że oni tylko mają inne nazwiska.


   No jasne, przecież już niedługo wybory!

   Sama nabrałam się okrutnie na to zagranie, a to tylko chodzi o to, by pokazać UE, że już grzecznie słuchamy, o, zmieniliśmy nawet tych ministrów, którzy byli be...

   Ale kiedy zupa się przypali, nic nie pomoże mieszanie jej inną, zmienioną łyżką.

   Jednym słowem nic się pewnie nie zmieni.

   A to idę spać. Dobranocka.

   Quba


    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 stycznia 2018 22:41
 • poniedziałek, 08 stycznia 2018
  • Pierwszy tydzień Nowego Roczku

   za nami. Cytując ubiegłoroczny wpis : Nowy Roczek ma już tydzień, jeszcze z niego miły (maleńki) dzidziuś.

   A ja jakoś dzięki Bogu i pani doktor, uzbierałam siły w sobie, aby normalnie żyć. Dzisiaj byłam na fikołeczkach pełna energii i jutro też się wybieram, a może i w środę, jak Bozia pozwoli, to i w piątek planuję też zajrzeć do klubu. Cieszy mnie ten klub coraz bardziej, już tak jest, że nawet jeśli się kogoś nie zna osobiście, a widuje się go w klubie, to spotkawszy na mieście, już uważa się za swojaka. I wtedy się witamy radośnie, jak dawno nie widziane przyjaciółki. Oczywiście to jest najfajniejsze,  klub jest po prostu miejscem, w którym spotykamy dziewczyny fajne co najmniej, jak my same. To oczywiście czysta skromność, wiecie, prawda?

   Minęły święta, Nowy Rok, wkrótce jedziemy do Zakopanego, a potem Wielkanoc, a jaki ważny gość przyjedzie! Ciocia Milaczka! na Święta wpadnie. Wprost przepięknie!

   Oglądamy film dokumentalny o tym, jak to w 1974 roku, w Christianii, będącej dzielnicą Kopenhagi, w miejscu opuszczonych koszar, osiedlili się hippisi, licząc na to, że tu będzie ich szczęśliwa kraina, mlekiem i miodem płynąca, w której niczego już nie będzie im nikt kazał. Żyli więc w bardzo prymitywnych warunkach, nie pracowali, nie mieli środków do życia, a tymczasem przychodziły na świat dzieci. Rodzice często nie spełniali obowiązków rodzicielskich, nie tylko nie myli, nie kąpali, nie kołysali, nie leczyli, ale nawet zapominali nakarmić. Te małe dzieci w brudnych koszulinach, z brudnymi pieluchami często przebywały na dworze, bo tam były też inne dzieci. W grupce czuły się bezpieczniej.


   Bywało, że rodzice pili na umór, nie zajmując się własnym potomstwem, które znajdował się czasem nawet w innym domu, w którym ktoś zaskoczony, jednak ugotował kaszkę dla całej grupki, dał łyżki do rączki...

   Ale takie "przygarnięcia" rzadko miały miejsce.

   Czasem błądziły te maluchy, jak porzucone kociaki, z kąta w kąt, zastanawiając się jak zrobić, by dostać jeść.

   Za to aż nadto często, taki bezbronne maluszki wpadały w łapy okrutnych pedofilów. To przerażające, dorośli w tej swojej zdobycznej Christianii pozostali dziećmi, a dzieci szybko musiały dorosnąć, bowiem to one dźwigały ciężar codzienności każdego dnia...

   I kiedy oglądaliśmy to z Misiem, dziękując Bogu jednocześnie, za naszych zdrowych, kochających, odpowiedzialnych Rodziców. Jutro po zajęciach muszę smarować do kolejnej przychodni na jeszcze jedno badanie, aby się dopiero zapisać na termin. A potem do domku, trochę odpocząć i już będzie bardzo dobrze.

   Cieszę się, że mogę dalej pisać, chęci do pisania nie przepadły.

   Tymczasem - dobrej nocki! Buźka!

   Quba

       Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Pierwszy tydzień Nowego Roczku”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 stycznia 2018 22:58
 • sobota, 06 stycznia 2018
  • Wczoraj pani

   doktor zmieniła mi leki i od razu inaczej, znacznie lepiej się czuję. Po prostu miałam za mocną dawkę. Dzisiaj słoneczko od rana i w mojej duszy też słoneczko.

   Przyjęliśmy już kolędę. Pewnie nie uda mi się wyjść, bo Ministranci zostawili u nas kurtki, ponieważ gorąco im targać je ze sobą od parteru po 11 piętro. Pamiętamy jednego z nich, z czasów, kiedy był malutki, zawsze mu to mówimy, a chłopiec bardzo się śmieje i robi się śmielszy.

   Ściana frontowa, tuż obok widać skrawek klasztoru.

   A teraz wnętrze kościoła

   To właśnie wnętrze. Nasz kościół jest miejscem, w którym raz do roku bywają władze miasta - w czasie odpustu, czyli dzień Św. Kamila, albowiem to Św. Kamil jest patronem naszego miasta. Nawa główna,wraz z prezbiterium, chórami po obu stronach nawy, jednym słowem - świątynia znajduje się na I piętrze, co może być uciążliwe dla osób niepełnosprawnych, ale my, Dzięki Bogu jeszcze wchodzimy sami.

   Na parterze jest tylko westybul, w którym ustawiono ołtarz, ku czci Matki Boskiej, jest kancelaria i schody na I piętro. Całość robi wrażenie i ma swój klimat. Lubię nasz kościół. Jest bowiem skromny.

   ********************************************

   A wracając do codzienności - Miś, zaraz, mimo święta, wraca do pracy.

   Za to jutro wychodzimy razem i spędzimy miło dzień na spotkaniu.

    W wolnej chwili można odpocząć w takim miejscu mego miasta

   Za to w poniedziałek lecę do klubu, ponieważ już tęsknię za dziewczynami, za trenerkami, za tym fajnym sposobem spełniania treningu.

   W czasie kolędy Milaczek dopominał się pokropienia wodą święconą, poczym uciekł szybciutko, potem podszedł powąchać płonącą świecę. Oj, nosek był w niebezpieczeństwie.

            Nasza parafia ma swój kościół przy klasztorze Ojców Kamilianów. To dobrze. Kamilianie odprawiają każdą mszę, każde nabożeństwo, bez niepotrzebnej polityki. Mam za to do nich wielki szacunek. Jeden jest tylko feler, mianowicie raczej krótko Bracia Kamilianie, spełniają posługę w jednym miejscu. Najczęściej po 2-3 latach odchodzą, a na ich miejsce przybywają nowi. I zawsze okazują nam, wiernym, że ich serce należy do Boga. Nie zajmują się żadnymi biznesami, samochodami, majątkami, są skromnymi sługami bożymi, jakich nam trzeba. Wypadałoby teraz napisać "Amen", prawda?To ok! Amen.

   To las, po którym jeździmy rowerami od wiosny do jesieni.

   A co do pogody to różnie jest, wczoraj wychodziłam ubrana dość lekko, ale nie wiedziałam, że wiatr mocno wieje, więc musiałam mocno wciskać kapelusz, na dodatek zmarzłam, potem, kiedy musiałam wyjść znowu, ubrałam się cieplej, zamiast kapelusza włożyłam czapeczkę, którą mi Marzenka zrobiła, to się zgrzałam, że nie dość, iż po drodze zdejmowałam sweter, to jeszcze zgrzałam się tak, że po powrocie musiałam wywiesić ubranie, żeby wyschło. O! dobry pomysł! Idę pranie... a jutro ?

   Kolejny, nowy dzionek, na pewno słoneczny. Jakby nie było, wiosna cieplutka coraz bliżej!!! I tego się trzymajmy. Do jutra. Ściskam Was.

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wczoraj pani”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   sobota, 06 stycznia 2018 16:29
 • piątek, 05 stycznia 2018
  • Nie udało mi się

   wczoraj nic napisać, ale to dlatego, że trochę słabo się czuję, nasilają się bóle mięśni wokół blizny, także wewnątrz. Trudno się skupić i o czymkolwiek pisać na blogu. 

   Proszę, wybaczcie mi, że wciąż piszę o cierpieniu,  jedna z Czytelniczek nawet mi "nagadała", że chodzę do jakiegoś konowała, bo jej nic nie boli, a operację miała już dawno i że lekarz ma obowiązek leczyć pacjenta. Mój lekarz mnie leczy, na dodatek pomaga zwalczyć ból, ale czasem tak bywa, że ból ostrzej atakuje, wtedy nie mogę nic robić.

   Ucieka mi czas przez palce, no bo w takiej chwili, gdy ból odbiera nadzieję, naprawdę jest bardzo trudno...


   Ale wciąż mam nadzieję, że cały ten ból w końcu ustanie.

   Kochani!

   Nowej nadziei na Nowy Dzień śle Wam

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   piątek, 05 stycznia 2018 00:52
 • wtorek, 02 stycznia 2018
  • Nowy Rok - barani skok!

         

     Już rano widać, że dzień dłuższy. Na barani skok!!! A to znaczy, że wiosna bliżej i z nią słoneczko, kwiatki, motyle, nowe, odrodzone życie.

   Na razie, mimo jesieni i początku zimy, znaczonych ćwiczeniami, dietą, aktywnością jako taką, teraz przedrzemuję większość czasu, w fotelu...

   Leki pomagają uśmierzyć ból, ale też „uśmierzają mnie”... Chcę w piątek wybrać się do mojej pani doktor, by jakoś zapanować nad tym wszystkim.

   Dostaję „kuksańce” od kilku osób, żebym pisała nadal bloga, a, że w mojej głowie wciąż kotłują się różne myśli, postanowiłam postarać się bardziej przyłożyć do mego bloga. Nie wiem co będzie z tym postanowieniem, ale będę się starała częściej być tutaj. Nawet tylko dla jednej osoby (całuję Cię mocno, moja Kochana Jedna Osobo) warto pisać, a tu prztyczki w nos z okrzykiem :”pisz bloga” dostaję z różnych stron.

   Wieczorem w tv zobaczyłam wiadomość, że pies, spory labrador chyba, uciekając, oszalały od huku wystrzałów fajerwerków, zawisł na płocie „zębatym”, ponieważ jeden ogromny szpikulec parkanu, wbił mu się w pachwinę i dalej w ciałko. Natychmiast znalazła się przy nim pani, wzywająca pomocy, straż pożarna, służby weterynaryjne, straż miejska, odmówiły przybycia na miejsce, spodziewając się, że to błahy przypadek i mają wiele ważniejszych spraw. Po ośmiu godzinach przyszła pomoc, wolontariusze sprowadzili weterynarza, chirurga i straż.

   Piesek po zdjęciu z parkanu, został przewieziony do lecznicy.

   Okazało się, że gdyby ten szpikulec wszedł w ciało pieska o centymetr dalej, poprzerywałby mu jelita i piesek zginąłby w krótkim czasie. Dzisiaj z nim już wszystko dobrze. Szkoda tylko, że ten psiak nie ma swojego domu, pana, ani pani i musi zostać w schronisku.

   Przypomniało mi się, kiedy nasz kotek tak spadł i nadział się na jakiś pręt w poprzek brzuszka, ale też w ostatniej chwili Ręka Boska przesunęła ten metal tak, aby Kotka nie uszkodził.

   Trochę mało radośnie zaczynam tegoroczne pisanki blogowe, ale musiałam z Wami podzielić się tym.

   http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,22849301,pies-wisial-na-plocie-osiem-godzin-kto-zawinil-wyjasni-prokuratura.html

   Wkleiłam linka do tej wiadomości.

   Z jednej strony to straszna wiadomość, ale na szczęście dobrze się skończyła. I to budzi nadzieję! Na cały rok.

   Nie wiem, czy dam 365 wpisów w tym roku, ale o ile tylko będę mogła, postaram się odzywać częściej niż raz na półtora miesiąca.

   Marcysiu, Kasiu, Beatko i Wszystkie miłe osoby, ponaglające mnie do pisania – dziękuję Wam i mocno Was ściskam i gorąco pozdrawiam.

   Życzę Wszystkim Szczęśliwego, Dobrego, Spokojnego Nowego Roku!!!

   Quba

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Nowy Rok - barani skok!”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   wtorek, 02 stycznia 2018 23:26
 • piątek, 22 grudnia 2017
 • niedziela, 17 grudnia 2017
 • poniedziałek, 13 listopada 2017
  • Co jest, Kocie Milaczku?

   Agatka Cudna

   Muszę się do Was, Kochani Przyjaciele, zwrócić o pomoc.
   Jak wiecie, ponad dwa lata temu, a to w sierpniu 2015 roku, przywieźliśmy z urlopu w Wojnowie porzuconego tam rok wcześniej, kota.

   Milaczek pierwsze dni u nas...
   Nam przykro było myśleć o tym, że kot rok przeżył na wsi, bez przysłowiowego kąta.
   Zabraliśmy go do siebie. Bardzo kochamy naszego Milaczka nawet nazwaliśmy go od imienia Milan, co oznacza "Kochany".Od początku bał się nas bardzo i wciąż pokazywał jaki jest groźny. Kiedyś kupiliśmy jakiś sprzęt w kartonie - wziął go sobie  i zamieszkał w nim. Poszarpał boki na tyle, by boczki były ukryte i okryte kartonem, a łebulek i ogonek wystawały. Kochaliśmy kociaczka tym bardziej, wiedząc, że to oznacza jego lęk przed nami. A jednak kotek się często awanturował, przeganiał Agatkę, nas gryzł po rękach. Byliśmy u behawiorysty, ta pani nie była żadnym behawiorystą, a jedynie była posiadaczką kilku kotów i uważała, że to ją upoważnia do ogłaszania się behawiorystą. W końcu jakoś się uspokoił, ale jednak nie był kotem do głaskania. Miś był jego podkładką, kiedy mały się mył lub drzemił, mnie nie wolno było Milaczka dotknąć. W końcu stał się kimś w domu, kto powoduje ostrożne zachowanie domowników. Potem bardzo się rozpanoszył, do tego stopnia, że mieszkałam z Agatką w osobnym pokoju, bez prawa wstępu dla Milaczka.
   Kiedy Agatka odeszła za TM,  zaczął się jakby uspokajać, ale w końcu znów wariuje. Wariuje nie wiem, z braku biegania po drogach, łąkach i lasach, czy rozrywa go energia, czy wściekłość?
   Czy dlatego może go wywieziono daleko od domu i wyrzucono we wsi?
   Ja nie chcę się go pozbywać, ale on strasznie drapie, gryzie i sądzę, że gdyby miał nóż, to dawno by nas zasztyletował.
   Szczególnie nienawidzi mnie, rzuca się kiedy np. widzi, że mam bluzkę z krótkim rękawem - rzuca się na moje gołe ramiona, kiedy widzi, że mam gołe nogi - rzuca się na moje łydki. Robi to zawsze tak, abym nie mogła się obronić i zawsze dotkliwie pogryzie i podrapie.
   Dzisiaj pogryzł mnie w nocy, podczas snu, kiedy spaliśmy głęboko, rzucił się na moją twarz, ugryzł boleśnie do krwi w policzek, mało nie straciłam oka.
   Nie mogę bać się spać we własnym domu, we własnym łóżku.
   Nigdy nie miałam najmniejszego kłopotu z żadnym innym kotkiem, każda kicia i każdy kić, jeśli przychodziły w nocy do mojej twarzy, to po to, by się przytulić, a nie napadać.
   Co mam zrobić, aby Milaczek złagodniał? i przestał napadać? atakować? kaleczyć?  jeśli nie przestanie będę musiała oddać go do schroniska, po pierwsze - wcale tego nie chcę, a po drugie : czy go tam przyjmą?

   Quba


   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Co jest, Kocie Milaczku?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 13 listopada 2017 21:46
 • sobota, 21 października 2017
  • Dlaczego płaczę i wściekam się?

   Dlaczego płaczę...

   Nie mogę przejść gładko do porządku nad biedą i nieszczęściem czy to psią, kocią, ludzką, czy innego stworzenia...

   Ale jestem bezsilna.

   Nie jestem w stanie pomóc wszystkim, moja Siostra mówi, że martwię się za cały świat...

   Coś jak Konrad (oczywiście to odważne porównanie) w III części Dziadów, Mickiewicza : Nazywam się Milijon, bo za miliony kocham i cierpię katusze"

   I tak sobie myślę, jeśli są cywilizowane państwa, w których odpowiedni ludzie potrafią sprawić, że nia ma bezdomnych zwierząt, czy zasługa to odpowiednich służb, które wyłapują, by chronić, czy to wina rakarzy, którzy również wyłapują, ale w całkowicie odmiennym celu...


   Nie śpię, jak widzicie, po nocach, bo znowu babsko przywiązało psiaczka do drzewa, i to tak perfidnie, że maluszek nie mógł nawet główką ruszyć, ale Dzięki Bogu, że przywiązała go niedaleko czyjegoś domostwa i że "tylko" przywiązała, a nie zabiła łopatą, bądź zakopała żywcem...

   Boże, gdzie jesteś?

   Dlaczego człowiek tak spotworniał, że stał się katem własnej matki, że morduje bez mrugnięcia zwierzęta, i jeszcze zabiera na polowania własne, nieletnie dzieci, każąc im strzelać do przepięknych łani, bobrów, czy borsuków...

   Boże, gdzie zaczyna się piekło dla człowieka, czy już tutaj, na Ziemi, kiedy bezradni zastajemy w lesie łańcuch przy dwutygodniowych już zwłokach pieska...

   Czemu stworzyłeś Panie, oprócz Adama i Ewy podły gatunek ludzki, jakim jest bydle, celowo napisałam "bydle", a nie "bydlę", bowiem ten drugi wyraz ma znaczenie melioratywne, a ten ukochany przez Boga, który miał być człowiekiem, okazał się bydlakiem, (nie bydlęciem), zbrodniarzem i kanalią.

   Strasznie pobłądziliśmy, jako gatunek i nie chcę truć, że nie sami zyjemy na świecie, że my, podobnie jak dinozaury, jesteśmy tu tylko chwilę, a potem skończy się era człowieka i nie będzie nas nigdzie. Sądzę, że skoro jesteśmy, jacy jesteśmy, a więc łobuzy od niszczenia planety, to sami zrobimy ten koniec świata i niedługo, może my będziemy czekać, pod daszkiem z liści uschniętych, na butelkę wody. Dostaniemy to dobrze, będziemy mieli co pić, a jeśli nie dostaniemy dzisiaj swojej wody, też nie umrzemy z rozpaczy, bo nasz organizm będzie już do tego przyzwyczajony...

   I ja to wiem, i Wy to wiecie, ale jestem bezradna. Próbuję coś robić, piszę jakieś „isty w sprawie...”, zwracają się do mnie różne organizacje, bym im pomogła, jeśli nie mogę dołożyć im grosza, bądź popracować dla nich w wolontariacie, to proszą, bym przynajmniej opublikowała, rozpowiedziałą, że takie organizacje są i potrzebują wsparcia prawdziwych Ludzi.

   Pomagam w miarę swoich możliwości, ale nie posiadam śodków, aby się podzielić.

   Cóż, wciąż jeszcze dokarmiam bezdomniaczki kocie, a i nieraz przybłąka się pies, gnający dokądś rozpaczliwie za panem, który być może, nawet nie przywiązał do drzewa, ale gdzieś porzucił iuciekł, tchórz jeden podły, samochodem. A pies gna, zstawia już krawawe ślady, bo zdarł sobie doszczętnie łapy i nie wie, biedak, że kiedy dogoni tego łajdaka, swego pana, on w domniemanej przez niego samego, szlachetności, daruje mu już i odległość pięciuset kilometrów, i nawet daruje mu życie, ale wsadzi go do więzenia na dożywocie, zawożąc do pobliskiego schroniska.

   Każdy psiak w schronisku to podobna historia. Czasem zdarzy się, że wlaściciel zwierzaczka, starszy człowiek musi leczyć się w szpitalu, albo nawet umiera. Jeśli to to pierwsze – stara się umieścić swojego przyjaciela u kogoś, albo chociaż w schronisku. Ale rzadko w takim azylu są pieski na przechowanie.

   Natomiast często, kiedy pacjent umiera, a pupil został w domu sam i tylko był przez jakiegoś litościwego człowieka wyprowadzany na krótkie spacerki, bywa po śmierci swego kochanego pana, wypędzany na ulicę.

   Przecież, kto tu dłużej zagląda, pamięta z pewnością Miłka, który sześć lat czekal na osiedlu pod blokiem, po śmierci właściciela. Na szczęście, dzięki Pani Halince i ludziom dobrej woli, udało się znaleźć koteczkowi domek. I to jaki! Full wypas. Willa w ogrodzie, z basenem, a w salonie białe, skórzane fotele do ostrzenia pazurków.

   No cóż, nastał poranek. Już kwadrans po siódmej. A czy pamiętacie? Kiedyś pierwsze kroki poranne kierowało się na klatkę schodową, aby zabrać spod drzwi mleko w butelkach. Jaka to była wygoda!!!

   O 2 w nocy przyjeżdżał transport z mlekiem pod sklep, a wtedy nasza sąsiadka schodziła pod ten sklep, wraz z mężem, kierowcą i konwojentem rozładowywali ciężarówkę, po czym ustawiali transportery na specjalnym wózku i rozwozili takie mleko po osiedlu, niemal do wszystkich drzwi. Butelki dźwięczały, ale nikt nie narzekał.

   Potem były też propozycje, aby można było w ten sposób zamawiać pozostały nabiał i pieczywo, ale to nie wyszło poza plany. Przynajmniej w moim mieście...

   Kochani, idę gotować płatki na śniadanie, lubimy owsiane, dobrze rozklejone, leciutko przyprawione.

   A po śniadaniu może do klubu?

   Dobrego dnia życzę i dobrego weekendu.

   Buźka. :)

   Quba

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Dlaczego płaczę i wściekam się?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   sobota, 21 października 2017 07:38
 • wtorek, 03 października 2017
  • Jak to ze mną...

    

   Najpierw powinnam Wam powiedzieć, bo przecież po to piszę bloga, od początku, żeby  z Wami rozmawiać. Wczoraj pojechaliśmy do Pilchowic na kontrolę, mój szpitalek kochany, gdzie postawiono mi śmiertelną diagnozę, a potem ratowano chemioterapią, z całych sił ciągnąc za uszy, z tej koszmarnej wrednej choroby. A wczoraj byliśmy tam na kontroli. I chociaż czekaliśmy dwie godziny, żeby doktor nas przyjął, warto było czekać, bowiem doktor po tym, kiedy się prześwietliłam, obejrzał zdjęcie, spytał jak długo się leczę, na moją odpowiedź, że od lutego 2012 roku, odrzekł że teraz już można przyjąć, iż jestem WYLECZONA!!!

   Myślę, że nadal będę na blogu pisywać, ale już, mam nadzieję, że trwoga za mną...

   Nawet nie wiecie, jaki spokój mnie ogarnął i radość jednocześnie. Wreszcie przestanę się bać.

   Sama wiem, że rzadko tu zaglądam, ale poczytałam sobie moje pierwsze wpisy, kiedy borykałam się z dolegliwościami, będącymi skutkiem chemii, było mi tak ciężko, trudno, źle, tragicznie źle fizycznie, boleśnie, a bezradność była towarzyszem mego cierpienia na codzień.

   A Wy wszyscy byliście ze mną. Pisałyście, Dziewczęta takie krótkie komentarze, że rano wstajecie i idziecie sprawdzić, czy coś napisałam na blogu, a ja milczę. Milczałam, bo nie mogłam siedzieć przy komputerze, ani leżeć, ani stać...

   Powiem Wam, że już jest o wiele lepiej. Tylko bóle pozostały. Teraz więcej rzeczy robię poza domem, wychodzę. ale kiedy jest taka ulewa i szaruga. jak dzisiaj - zostaję.

   Dziękuję Wam za troskę i starania, by mnie podnieść na duchu przez wszystkie te lata. Dziękuję. Jesteście bardzo kochani! Dziękuję! Życzę Wam zawsze tylko zdrowia!!!

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Jak to ze mną...”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   wtorek, 03 października 2017 16:37
 • poniedziałek, 28 sierpnia 2017
  • Zmarł Grzegorz Miecugow

   http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/grzegorz-miecugow-nie-zyje-dziennikarz-o-raku-i-smierci/sswrkyh

    

   Odszedł wczoraj Pan Grzegorz Miecugow.

    Miał raka. Raka płuca. Ale to nie był rak złośliwy.

   Co powiedzieć?

   Mam do  Pana Grzegorza ogromny szacunek za mądrość, za profesjonalizm, za sztukę życia, za sztukę prowadzenia rozmowy, za poczucie humoru, za radość życia, którą emanował, chociaż z jego wszystkich wypowiedzi przebijała troska, troska o współczesność, o świat, o nas - ludzi.

   Mam dla Pana Grzegorza ogromny szacunek.

   Wiadomość o Jego śmierci, była jak rażenie piorunem...

   To kolejna śmierć na którą nie zgadzam się.

   Co mogę powiedzieć na to straszne zdarzenie, patrząc przez pryzmat własnego życia i własnej choroby?

   Z tego co wiem, to zachorował jakiś czas po mnie, ale szybko wyzdrowiał, szybko wrócił do pracy.

   Przyglądałam się Panu Grzegorzowi. Podziwiałam, że tak szybko się pozbierał. I dzięki Niemu czułam się bezpiecznie. Widziałam Go często w "Szkle", w "Innym Punkcie Widzenia". Ogromny autorytet,  jednocześnie, oprócz tego, że wybitny filozof, wspaniały dziennikarz, mądry człowiek,  ale ktoś, kto także walczył z chorobą, walczył i wygrał.

   Jego postać w codziennych programach telewizyjnych, była niejako dla mnie gwarancją zdrowia i życia.

   Widziałam Go uśmiechniętego, czy to w rannym programie tzw. "Prasówce", w ciągu dnia różnie, ale co drugi dzień w "Szkle"przez lata. Tego roku wyjechaliśmy na urlop i nie oglądaliśmy tam TVNu24. Ostatnie "Szkło" poprowadził 9 sierpnia i po nim, karetką pojechał do szpitala, w którym walczył do wczoraj...

   Rozsypały się moje myśli dopiero dzisiaj, kiedy przeczytałam Jego wypowiedź o swojej chorobie. To dopiero On, już po śmierci, uświadomił mi, że nie muszę robić rzeczy, które ktoś chce, żebym robiła, a ja nie mam na to ochoty.

   Wobec tego, faktycznie zacznę teraz żyć inaczej. Nie muszę spotykać osób, których nie chcę spotykać, ani myśleć w kategoriach, że coś trzeba. Pamiętam, że kiedy byłam mała, dzieci sobie często powtarzały, że to, co musimy naprawdę, to jedynie korzystać z toalety, a wszystko inne zależy od naszej woli. To było ordynarne, wiem, ale czyż tak nie jest?

   Czy ja muszę spędzać czas wbrew mojej woli, dlatego, że ktoś chce, bym gdzieś przyszła, dokądś poszła, coś zrobiła?

   Książki już nie napiszę, niech ten blog będzie więc moją książką.

   Pan Grzegorz odszedł, więc ja już nie mam żadnej gwarancji, zachorował rok wcześniej, nie miał  złośliwego raka, a jednak dopadł go jakiś, jak sam mówił "pasażer na gapę"...

   Hm... nie wolno z sympatią mówić o raku, ani się z nim zaprzyjaźniać. To jest podły gad, który pożera zdrowego człowieka, wszak śp. Lucjan, też mówił, że ma "kolegę". Zaprotestowałam, żeby nie próbował się z nim zaprzyjaźniać...

   Pan Grzegorz palił 33 lata, ja "tylko" 27, ale za to paliłam strasznie dużo, po 3 paczki dziennie.

   I teraz tak sobie dumam...

   Nie żegnam się z Redaktorem, albowiem, nie przyjmuję do wiadomości, że odszedł, ale w gruncie rzeczy, jego śmierć dotyka mnie osobiście... Przestałam mieć gwarancję, i już wiem, że takich gwarancji po prostu nikt mi nie da. ICH NIE MA.

   Dobrze, że mam niedługo badania kontrolne, najpierw w Pilchowicach, potem w Zakopanem.

   Pozostaje strach... Każdy może sobie myśleć, co chce, strach przecież nie dodaje skrzydeł. Wydaje mi się, że jeśli będę spokojniejsza, to pożyję dłużej, chociaż jakoś za bardzo nie wierzę w to. Ot, zobaczymy jak rozdano te karty... Kiedyś, kiedyś... Nie myślę, że to będzie zaraz. Sami widzicie, nieprawdą jest, że kto przeżył 5 lat od wybuchu choroby, ten jest zdrowy... Ja na pewno w to nie wierzę.

   Beczka prochu rządzi moim życiem.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „Zmarł Grzegorz Miecugow”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 sierpnia 2017 11:40
 • poniedziałek, 14 sierpnia 2017
  • Jesteśmy w Wojnowie

   Pojutrze koniec naszych wakacji. Wracamy do domu.

   Było, jak zawsze, wspaniale.

   Szkoda, że to już.

   Dziś jeszcze pojechaliśmy w las, a potem znów do Starego Kramska.

   Jednak było dość chłodno, a my i tak z uporem dojechaliśmy do sklepu, na pomost w Kramsku,  w czasie powrotnej drogi spotkaliśmy dwa kociaczki.

   Mamy zamiar, jak Bozia da, w przyszłym roku znów przyjechać.

   Las

   W upalnym lesie, odpoczynek. Powietrze zbawienne dla moich płuc.

    

   Jedziemy na grzyby

   Skąpo ich w tym roku.

   Za to w przyszłym rok będzie mnóstwo!!!

   ***

   Już poniedziałek. Teraz jeszcze w Kargowej drobne zakupy i pożegnać się z Panią z księgarni.

   Potem jeszcze wyjazd do lasu, a na koniec dnia - pakujemy się.

   Do zobaczenia w Zabrzu.

   Quba


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 14 sierpnia 2017 11:07
 • piątek, 14 lipca 2017
  • Babcia Batmanem cz.1

    

   Babcia Batmanem


       Najpierw pojechaliśmy ze znajomymi do Sandomierza.

   Tam zamieszkaliśmy w cudownym hotelu Basztowym.


   Po czym od razu pobiegliśmy na rynek.

   Ok. 2010 roku w Sandomierzu zakotwiczono Niebo.

   Tak niesamowicie to wygląda.


   Zaprzyjaźniony przyjaciel Misia wraz z żoną byli kierownikami wycieczki.

   Szukali swoich korzeni. Do drzewa genealogicznego brakło im danych o babci, która w 1912 roku wyjechała z Polski do Niemiec.


   W ciągu dnia jeździliśmy więc do różnych archiwów tak świeckich, jak i kościelnych, w celu zebrania dokumentów, a wieczorami przesiadywaliśmy w różnych knajpkach na rynku, gdzie gadaniu nie było końca.


   Rozmawialiśmy trochę po niemiecku, więcej po angielsku, w końcu tak się nastroiłam, że po powrocie do domu, podając Milaczkowi jedzenie, mówiłam do niego : - please! Śmieszne, nie?


   W Sandomierzu są niezmierne podziemia pod rynkiem. Zwiedzaliśmy je z zapałem, ale było bardzo dużo schodów. Pani Przewodniczka zauważyła mój wysiłek i poradziła mi wyjście bocznymi drzwiami, prosto na rynek, już bez wchodzenia po schodach.

   Zawsze jestem tuż za przewodnikiem, wobec czego poczekałam na grupę, by powiedzieć Misiowi, że wychodzę na powierzchnię, a wtedy Miś wyszedł razem ze mną.

   Jeszcze przed wyjściem zapytałam o te podziemia, bowiem, kiedy byłam na koloniach po siódmej klasie, pojechaliśmy na wycieczkę właśnie do tego cudownego miasta. Tam, oprowadzający nas wtedy przewodnik, opowiedział, że kilka lat wcześniej znaleziono te podziemia, a tam – beczki z winem, tak starym, że zamieniło się w galaretkę.

   Wtedy burmistrz, a może przewodniczący rady miejskiej, zorganizował piknik dla wszystkich mieszkańców i dorośli Sandomierzanie dostali po talerzyku pysznego deseru winnego.

   Wprawdzie pani przewodniczka potwierdziła tę wiadomość, ale zastrzegła, że aż takiego przyjęcia nie było.

   Tak sobie myślę, że dzisiaj od razu położyłby na tym łapę ktoś, kto zrobiłby na owym winie majątek...

   Wracaliśmy z Sandomierza tak samo, jak pojechaliśmy tam, mianowicie  wygodnym audi i stwierdziliśmy, że nie ma to jak niemiecki samochód. Cicho jedzie, bez wstrząsów, wygodny, nawet stoliczki na wodę mineralną są w środku...

   Rozstaliśmy się ze smutkiem, acz zaprosili nas przyjaciele do siebie.

   Zobaczymy, co z tą podróżą będzie. O razu zaprosiła nas też Asia... No nie wiemy. W każdym razie urlop przed nami.

   Sądzę, że raczej w tym roku nie odwiedzimy nikogo za granicą, albowiem dla nas taka podróż to chyba jednak nie dla nas...

   Lato zrobiło się bardzo gorące i naprawdę było do tej pory fajnie.

   Misiowy przyjaciel odzywa się i jesteśmy stale w kontakcie.

    

   *******

    

   W niedzielę, po powrocie z tej wycieczki, wraz z Alą i Kaziem pojechaliśmy w odwiedziny do Bratowej Misia.


   To była wspaniała wizyta. Zarówno towarzysko, jak i "smacznościowo".  ;)

   Jedliśmy tak pyszną potrawę, że poprosiłam o przepis.

   Dusimy indyka. W osobnym rondlu podsmażamy paprykę czerwoną, następnie, kiedy ona jest al-dente dorzucamy, odcedzone z zalewy  - połówki brzoskwiń  i plasterki ananasa.  Dolewamy szklankę sosu słodko-pikantnego tao-tao, doprawiamy do smaku jeszcze solą i papryką czerwoną ostrą, najlepiej chili.

   Raczej nie przepadam za mięsem na słodko, ale to nie było słodkie, tylko przyjemnie i smakowicie pikantne, a ponieważ Misiowi szkodzi pieprz, ale papryka nie, to mogę sama zrobić takie danie. Do tego ryż naturalny. Wspaniałe danie.

   Wracając, wybraliśmy się odwiedzić Bratanicę Misia, u której również było wspaniale i przemiło. Oglądaliśmy zdjęcia rodzinne z czasów przeszłych. Naprawdę fajnie. Muszę też powiedzieć, że jechaliśmy do Bratowej Misiowej z przeznaczeniem pożyczenia klateczki na kociaczka, bowiem tam jest cudna kicia, ale tak dzika, że w ogóle nie pokazywała noska, bardzo podobnie jak Agatka. Po jakimś czasie kicia wyszła, zeszła ze schodów, poszła do miseczki, do kuwetki, ale nie pozwoliła podejść do siebie bliżej.

   Chociaż ta niedziela była naprawdę fajna, mam wyrzuty sumienia, albowiem nie wzięłam z domu tej klateczki, taka gapa ze mnie, dopiero w Nysie sobie przypomniałam, żem miała ją zabrać.

   Potem u Bratanicy też miałam okazję poznać koteczka, chłopczyka, które nawet dał się pogłaskać, byle nie za długo.

   Wróciliśmy po północy do domu, ale przecież z Nysy jest kawał drogi...

    

   *****

   Następną niedzielę mieliśmy wolną, co znaczy, że nie umówioną i chcieliśmy spotkać się z Leszkiem i Ulą, ale nie udało się.

   Za to w sobotę tośmy poszaleli bardzo.

   Alinka i Kazio świętowali srebrne wesele. Bawiliśmy się wesoło w Katowicach.


   Miałam okazję złożyć życzenia wspaniałym Kuzynostwu i naprawdę ogromnie wzruszona, serdecznie Im gratulowałam.

   Potem było przyjęcie, tańce, wspaniały tort Pawłowej i dużo rozmów, serdecznych wspomnień i radości.

   Kochani Alinko i Kaziuniu, jeszcze raz na łamach mego bloga, składam

   Wam życzenia Wszystkiego Najlepszego!

   Pasji życia! Radości i dumy ze Wspaniałej, Pięknej Oleńki, mnóstwo dobra od Świata i Ludzi. Aby Pan Bóg błogosławił każdy Wasz dzień. Szczęścia, miłości, kolorów w codzienności.

   Aby za 25 lat można było świętować wraz z Wami (i nami) wasze Złote Gody.

   Uściski, uściski, uściski!!!

    

   *****

   Kolejny tydziń spędziłam u Marzenki.

   Marzenko kochana, wielkie dzięki za zaproszenie mnie i cierpliwość, jaką okazałaś kwękającej siostrzycy swej.

   Była wspaniała pogoda, dużo spacerowałam wraz z Marcysią.

   Klamka u kościelnych drzwi imituje księgę, a na rozłożonych okładkach są ważne słowa.


   Pewnego dnia urządziła mi wycieczkę i zwiedziłyśmy kościół w pobliskim mieście.

   Wspaniały, wiekowy, bardzo urzekający wnętrzem i z bardzo pomysłową klamką u drzwi.

   Sama świątynia przepiękna, zadbana, taka, w której się czuje obecność Ducha Świętego.


   Marcysia poświęciła mi dużo czasu, chociaż pracuje, ma dom, męża, syna, pieska i dużo zajęć nie tylko domowych.

   Jest kochaną Dziewczyną.

   Marcyńku, bardzo Ci dziękuję za opiekę urlopową, którą roztoczyłaś nade mną.


   W ogóle dziękuję Wam Wszystkim, całej rodzince i Chłopakom, którzy wszak nastoletni, także poświęcali swój cenny czas cioci Qubie.

   Michał częstował mnie wspaniałymi napojami, które sam komponował z różnych rodzajów herbaty liściastej. Franuś przychodził codziennie przywitać się i pobyć trochę z nami.

   Buziaczki dla Wszystkich. Dzięki serdeczne.

    

   *****

   Następny tydzień spędziłam już w domu. Nie obeszło się bez lekarza. Mój Doktor to zacny człowiek, bardzo wykształcony, serdeczny, troskliwy. Zawsze wiem, że jest po mojej stronie.

   Dostałam od Doktora oprócz recept, także mnóstwo wsparcia duchowego. Doktor wyjaśnił mi przyczynę kolejnych dolegliwości, które wystąpiły nagle i niespodziewanie.

   Na szczęście ustąpiły, dzięki dobrym słowom Doktora na pewno też, ale również dzięki nowym lekarstwom.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Babcia Batmanem cz.1”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   piątek, 14 lipca 2017 06:03
  • Babcia czy Batman?

    

    

   *****

   A jeszcze dodam, że przez cały ten  czas chodzę na ćwiczenia. Traktuję je jako rehabilitację, do której wciąż, od chyba roku, no w każdym razie, od kiedy przestałam chodzić do klubu, zalecała mi Danusia. Wprawdzie jesień, zimę i wiosnę przechorowałam, cierpiąc na różnego rodzaju dolegliwości dróg oddechowych a także samych oskrzeli i płuc.

   Jednak w końcu wybłagałam od Doktora zgodę na ćwiczenia. Nie, nie musiałam mieć jej na piśmie, wystarczy, że przedtem Pan Doktor zabraniał, a teraz, po długim okresie rekonwalescencji już pozwolił.

   Ucieszyłam się bardzo i szybko zrobiłam sobie prezent urodzinowy i właśnie w rocznicę mego przyjścia na świat, oczywiście jak co roku dwudziestą ósmą,  ;) wróciłam na ćwiczenia.

   Trenerki i klubowiczki przyjęły mnie serdecznie i naprawdę z radością.

   Chodzę więc na ćwiczenia do mojego ukochanego klubu Mrs Sporty i tam nabieram sił. Paradoksalnie im bardziej się zmęczę, oczywiście w stopniu dla mnie dobrym, tym więcej sił mi wraca. Troszkę schudłam, troszkę innej figury nabrałam. Przeszłam na mądrzejszy sposób odżywiania. Jakiejś pewności siebie nabrałam. Jest OK!

    *****

   Pewnego dnia zostaliśmy poproszeni o całodzienną opiekę nad Antosiem, bowiem dzieci musiały nagle wyjechać, na dodatek bardzo wcześnie.

   Tańczę!

   Przyjechaliśmy o 4 rano. Kiedy tylko zamknęły się drzwi na podróżnikami, nasz wnusio kochany wstał z łóżeczka i postanowił nam towarzyszyć o tak wczesnym poranku. Była zaledwie 4.30, kiedy Antoś przystąpił do zabawy. Oczywiście w ruch poszły klocki lego. Różne. Samochodziki, kosmici, pojazdy niebywałe, ale również puzzle, książeczki, drewniana wieża Eiffla, której trzeba było nadać nowe kolory.


   Kiedy dziecko zmęczyło się, na chwilkę, stojąc na podłodze, główką, rączkami i brzuszkiem, opierało się o pluszowego misia, leżącego na kanapie, i to był cały odpoczynek.


   Zabawom i hulankom jednak nie było końca. Po takim króciutkim odpoczynku Maluszek wracał do zabawy ze zdwojoną, a nawet potrojoną energią.

   Po prostu wspaniale bawiliśmy się wszyscy troje. Około dziewiątej Dziadzio zmęczony padł na kanapę i zasnął.

   Złapali Kościuszkiego!

   Antoś co jakiś czas pytał, jak długo Dziadziuś będzie spał a także i o to  dlaczego Dziadek chrapie.

   Chrapał zmęczony, bośmy wstali o 2.20.


   Teraz musieliśmy stawić czoła temu, co po kolei zadawał nam do wykonania Antoś. Układaliśmy fajne kosmiczne puzzle, przy okazji nasz Wnuczek dał się poznać z jak najlepszej strony, jest nie tylko inteligentny i słodki, ale też bardzo bystry i spostrzegawczy. Łączył po dwa kafelki puzzli, a ja układałam na planszy. Po jakimś czasie, kiedy Mały podał mi swoje kafelki, te rozpadły mi się w dłoniach, na dwa osobne kawałki. Trzeba je był więc złożyć. Po chwili znowu tak samo się stało, co Antek skwitował : - „Babcia mi psuje i psuje, bo babcia to jakaś psuja jest”.

   W końcu udało nam się złożyć jeden i drugi obrazek, a zostało jeszcze dwa, ale Wnusio się już znudził, przecież to małe dziecko jest. No dobra, duże. Już ma 3 i pół roku...

   Dziadek się zbudził i od razu znowu wzięli się za klocki.

   Nagle Antoś ze zgrozą w głosie zapytał :

   • Dziadku, czy wiesz ile kosztuje największe pudełko klocków lego?

   A kiedy ten odpowiedział, że nie wie, mały wypalił :

   • Stonaście pięćdziesiąt pięć.

   Sami przyznajcie, że to zawrotna suma i mało kogo stać na taki wydatek.

   Tymczasem, kiedy chłopcy się bawili, ja organizowałam posiłki.

   Najpierw było śniadanie, chlebek z masełkiem i wędliną a także chlebek z serem.

   Część posiłku dokończył Dziadek, bo Antoś, gdy napełnił brzuszek, co następowało bardzo szybko, natychmiast tracił zainteresowanie dalszym jedzeniem.

   Potem na drugie śniadanie zjedliśmy truskawki.

   Obiad też Mały spałaszował z apetytem i nawet domagał się dodatkowego ziemniaczka i śmietany do niego, co Aga przyjęła z podziwem, żem taki osiągnęła sukces w karmieniu Dziecka.

   Muszę przyznać, że ja również w pewnym momencie straciłam siły i kiedy Antoś z Dziadkiem grali w Zygzak, grę planszową, zdrzemnęłam się troszeczkę.

   Za oknem rozszalała się burza, i chociaż planowaliśmy spacer, jednak nie udało się go nam zrealizować.

   Jedna w końcu trzeba było wyjść. Miś zamiarował iść do apteki, na co Antek stwierdził, że pójdzie z Dziadkiem, albowiem Dziadzio sam może się zgubić.

   Poszli.

   Okazało się, że nasz Wnusio ma znajomości w aptece i dostał fajne podarunki od Pani Aptekarki.

   Bawiliśmy się i bawili.

   Chłopaki złożyli sobie z klocków pistolety i tropili szpiega, strzelając z hukiem : - „pif – paf”.

   Potem wzięliśmy się za czasopismo w którym były wizerunki batmana, czy Batmana, i Antoś zachwycony ulubionym bohaterem, nagle zawołał : - Babciu, jakbyś ty była Batmanem, to by wszystkie chłopczyki za tobą biegły!!!”.

   Już sobie to wyobraziłam. Byłoby wprost przepięknie, na przykład kilkunastu chłopczyków, a jeśli naprawdę „wszystkie chłopczyki” to zawojowalibyśmy świat. Na szczęście z marzeń ocknęłam się na skutek dzwonka do drzwi.

   To przyszły do nas Jagódka z mamą.

   Odwiedziły nas Dziewczyny celowo, wiedząc, że będziemy tego dnia z Antosiem.

   Jagódka bardzo ładna, grzeczna i dobrze wychowana, przejęła ster kapitana na pokładzie.

   Najpierw wręczyła małemu prezent – pudełko czekoladek, a kiedy Antoś zadowolony, przyjął gościniec, natychmiast zapytała : - „co się mówi?”

   Na „dziękuję” ze strony Antka, palnęła : - „no!”

   Potem namówiłam małego, żeby poczęstował koleżankę, na co pięknie podziękowała. A potem dzieci zaczęły śpiewać i tańczyć i podziwialiśmy zarówno umiejętności ładnego poruszania się w czasie tańca, tak i poczucie rytmu, znajomość angielskiego i przyjemne dla ucha głosy dzieci.

   Jednym słowem fajny zespół muzyczny! Sympatyczny duet.

   W końcu panie poszły, a my zaczęliśmy szykować kolację.

   Antoś pięknie zjadał, co mu podałam, widać było, że jest głodny i z apetytem i smakiem zajadał wszystko ze swojego talerzyka.

   W czasie całego tego dnia, nasz mały Wnuczek ani na chwilę nie zdrzemnął się, chociaż często takie małe dziecko w ciągu dnia śpi.

   Ale nie Antek!

   Nasz mały, energiczny wnuczek był taki ruchliwy, biegał, ścigał Dziadka, to znów uciekał, tańczył, śpiewał, wystarczyło włączyć radio, a już mieliśmy pokaz tańca.

   Niespożyte siły!

   W końcu już wieczorem wrócili Rodzice i wówczas Antoś zmęczony wpadł w ramiona Mamy i wreszcie odpoczywał po całym dniu zmagań, u niej na kolanach.

   A my, zachwyceni wnusiem, całodziennością tegoż dnia, w końcu pożegnaliśmy się, by wrócić do domu.

   Obliczyłam, że Antoś bez odpoczynku była bardzo aktywny przez szesnaście godzin.

   No prawie stonaście! Jak na takiego małego chłopczyka – bardzo dużo.

   Powiem Wam, Kochani, żem w domu, od razu padła na nos, szybko dokonałam toalety i poszłam spać, nawet nie wiem, kiedy Miś się położył.

   A rano okazało się, że ubyło mi dwa kilogramy!!!

   Taki sposób walki z nadwagą jest i przyjemny, i pożyteczny. Chcę więcej.

   ;) Więcej takich działań - zabawy ile tylko wytrzymamy, dziadkowie z naszym żwawym, wesołym Antosiem.

   Kochany nasz Duży Chłopczyk! Kochamy Go bardzo!


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   piątek, 14 lipca 2017 06:02
 • sobota, 03 czerwca 2017
  • Wielka Podróż

   Jutro wyjeżdżamy na kilka dni zachęceni, przez Przyjaciela Misiowego, a więc naszego.

   Ziemia Sandomierska naszym celem.


   Zapowiedziano piękną pogodę, a ja już dzisiaj pakuję walizkę.

   Lubię to życie, qurtka w paski...

   Byłam w Piekarach z Misiem wczoraj. Tam jest fajny sklep z butami, gdzie można kupić fajne sandały. Kupiłam sobie i dla Krysi, ponieważ kiedy zobaczyła moje poprzednie sandały, wyraziła tęsknotę, że tez by takie chciała. Jak Krysia się ucieszyła! Dała mi fajny prezent w podzięce, taki piękny blezer, ach! jak on mi się bardzo przyda.

   Zmieniłam tytuł mego bloga.

   Zauważyliście?

   Kochani, po powrocie zdam Wam relację z naszej wycieczki.

   Uściski. Życzę fantastycznego weekendu! Pa!

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Wielka Podróż”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   sobota, 03 czerwca 2017 10:16
 • środa, 24 maja 2017
  • Słucham Wodeckiego

   Będzie nam Go bardzo brakować.

   To wielka strata! Ogromna! Bardzo żal. Wspaniały Artysta. Udało mi się widzieć go w Teatrze Stu. Specyficzna scena. Widz siedzi tuż przy niej. Naprawdę mogłam Go dotknąć, kiedy śpiewał i cudownie grał na trąbce. Cieszę się, że mogłam Go wtedy zobaczyć. Dziękuję Mistrzu. Jestem wdzięczna za wszystkie Pana piękne, liryczne piosenki, utwory odegrane na trąbce czy skrzypcach, wzruszenia, które przeżyłam. Mam nadzieję, że będzie Pan pierwszym skrzypkiem w Orkiestrze Pana Boga.

    

   https://www.youtube.com/watch?hl=pl&gl=PL&v=mbwB-EG89Mc

    

   Wczoraj TVN24 nadała w wieczornym Czarno na Białym wywiad ze zmarłym Artystą. Powiedział ciekawe zdanie, o sobie, rzecz jasna, z humorem, "kiedy chcesz być kimś, coś znaczyć w świecie, musisz związać się z dobrym nazwiskiem, ja związałem się z Bachem.

    

   Mój śp.Tatuś bardzo lubił Pana Wodeckiego, za to, że za ludzie Go kochali, bowiem wspaniale posługiwał się muzyką, wirtuoz skrzypiec, fortepianu, trąbki, a podobno umiał grać na wszystkim, jak mój Ojciec, jak mój Siostrzeniec, i na dodatek Artysta wspaniale śpiewał, a mój Tato też robił to fantastycznie, no a i Michał teraz także śpiewa cudownie.Kto wie?  pewnie zabrzmi to jak przechwałka, ale może Artysta zrobił miejsce dla Michała?

   A Mistrz Wodecki? Odszedł, nie ma Go, przeszedł za Tęczowy Most, bo wspaniali ludzie też tam są. Myślę, że mimo wszystko, mimo tego, że miał wykupione miejsce na cmentarzu Rakowickim, mimo, że pozałatwieł wszystkie swoje sprawy do końca, to jednak z pewnością nie chciał, przecież leczył się, poszedł na operację, by wstawili Mu by-pass'y. Gdzieś tam, po drodze, diabeł zamieszał ogonem i pomieszał chirurgom narzędzia, a panu Wodeckiemu nadzieje... No i ie udało się to wszystko, jakiś skrzep pewnie powstał i zablokował naczynia krwionośne, być może tętnicę mózgową i powstał rozległy udar. Wielka szkoda.

   https://www.youtube.com/watch?v=wT_ObQMSs3U

   Grażynka w ubiegłym roku pisała w komentarzach tutaj i na FB, że taki straszny rok, co chwilę Pan Bóg powołuje kogoś do siebie. Ale ja myślę, Grażynko, że każdy rok jest taki sam straszny i zabiera samych wspaniałych i najlepszych, tylko my wcześniej nie zwracaliśmy na to uwagi, bowiem w biegu życia nie było na to czasu...

   Czytam w prasie, w internecie, słyszę w telewizji i radio, wszyscy żałujemy Pana Zbigniewa, wszyscy, jedynie pani Ogórek coś głupiego napisała. Ciekawe, czy Ogórek śpiewa?

   Już Mistrz Gałczyński się martwił w wierszu pod takim tytułem. Dlaczego ogórek nie śpiewa?

   Pytanie to, w tytule
   postawione tak śmiało,
   choćby z największym bólem
   rozwiązać by należało.

   Jeśli ogórek nie śpiewa,
   i to o żadnej porze,
   to widać z woli nieba
   prawdopodobnie nie może.

   Lecz jeśli pragnie? Gorąco!
   Jak dotąd nikt. Jak skowronek.
   Jeżeli w słoju nocą
   łzy przelewa zielone?

   Mijają lata i zimy,
   raz słoneczko, raz chmurka;
   a my obojętnie przechodzimy
   koło niejednego ogórka.
   

    

   Hm... Smutno jakoś i na dodatek wczoraj dostałam jakiegoś koszmarnego bólu w nerkach, wcześnie bardzo się położyłam. Rano wyszło, że muszę leżeć w pościeli. Ze spotkania z Madzią nici. Może się uda później, wszak czekamy na Jej wizytę od października...

   Kotek już w Wojnowie pokazywał pazurki!!!

    Jakiego miałam nosa wczoraj, kiedy kupiłam gotowce do jedzenia, nie będę musiała nic gotować.

   Ech, boli mnie jak diabli dodatkowo oprócz mojego poturbowanego płuca (które nie boli?!?!, a mnie jednak boli!!!) w poturbowanych żebrach, teraz dodatkowo obie nerki. Jutro do lekarza. Dzisiaj już bym się chyba nie pozbierała. Ale trzymam się jakoś,

   Bądźcie ze mną. Ściskam Was gorąco.

   Quba

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Słucham Wodeckiego”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   środa, 24 maja 2017 14:38
 • czwartek, 11 maja 2017
  • 5 Rocznica

   Wczoraj, 10 maja minęło 5 lat od mojej operacji. Pierwszą operację miałam 4 kwietnia,  a tę drugą właśnie 10 maja.

   Wygrałam już tyle czasu, z pomocą Boga, lekarzy, mojego Kochanego Szpitalka, jednego - Sokołowskiego w Zakopanem (dwie operacje)

   i drugiego, Szpitalka w Pilchowicach (diagnostyka, chemioterapia)

   Rodziny i Przyjaciół. Dziękuję Wam za serdeczne telefony wówczas, a i dzisiaj ich nie brakuje, ale wtedy bardzo dodawaliście mi sił, otuchy, odwagi, ducha!

   Dzisiaj już jest zupełnie inaczej. Inny nastrój mam, mimo, że zamiast maja mamy majździernik, albo nawet majstopad.

   Wczoraj pan od pogody w TVN24 pokazał dwie mapki, z 16 grudnia 2017 i z dnia dzisiejszego. Okazało się, że w grudniu było dużo cieplej, niż dzisiaj. Wtedy w wielu miastach była tempertura dodatnia, w granicach od + 8 do + 10 stopni, a dzisiaj w tych samych miejscach -2 albo 0.

   Już wiemy, że nie będzie truskawek (wymarzły), podobnie czereśni, jabłek...

   Znowu ogromne straty dla nas ("jedzeniowe") dla rolników finansowe.

   A ja tak lubię jabłka odmiany golden delicious

   Mam nadzieję, że tych pysznych, soczystych, kruchych, winnych jabłek jednak nie zabraknie.

   A wracając do choroby, chcieliśmy uczcić ten dzień właściwie to już wczorajszy, szampanem, no ale ponieważ mam przedłużającą się anginę i biorę antybiotyki, to zrobiłam tylko deser, ze świeżymi malinami, ptyśkami małymi, waniliowymi, lodami, odrobiną bitej śmietany. Wyszedł wspaniały. Lubię bardzo trochę już rozpuszczone lody, więc zrobiłam sobie "paćkę", która nie zagrażała memu gardłu, a za to była przepyszna.

   Teraz jest już grubo po północy (2.40) i pewnie niedługo pójdę spać, o ile nasze Kochadełko Milaczek-Gryzaczek (tutaj z Misiem)

   pozwoli mi się położyć w moim własnym łóżku.

   A,  i kupiłam zielone, delikatniuśkie szparagi, mam zamiar je jutro zapiec z odrobiną szynki, w cieście filo.

   Mniam.

   Dobranocka!

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „5 Rocznica”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 maja 2017 02:46
 • poniedziałek, 08 maja 2017
  • Dwa Święta

    

   Dzień Zwycięstwa i Dzień Bibliotekarza.


   A jeszcze dzisiaj mamy spotkanie w Czajniku.


   Tam dyskutujemy o przeczytanej książce.


   Spotykamy się z fajnymi ludźmi. to naprawdę bardzo ciekawe i sympatyczne popołudnie.

   Moja angina atakuje falami.

   Dwukrotnie zmagałam się z nią, leżąc w pościeli.

   W tamtym tygodniu tylko dwa dni były niełóżkowe. Dzisiaj wstałam, posprzątałam trochę, ugotowałam obiad.

   Teraz czekam na Misia, wróci z pracki i po obiedzie idziemy na spotkanie "książkolubowiczów".

   Martwię się o Milaczka. Już dwukrotnie spał w nocy między nami, jak dzidziuś, kopytkami do góry. Dzisiaj ukrywa się przede mną w dużym pokoju, w kociej budce transportowej. Ma tam wyścielone czystym ręcznikiem, więc sobie śpi. Wprawdzie Kotek jakoś za mną nie przepada, ale dotąd zawsze towarzyszył mi, kiedy gotowałam obiad. Dziś nie było go, zajrzał na chwilkę, kiedy kroiłam wołowinę i dostał troszkę, ale potem, zamiast siedzieć na stołeczku - poszedł.


   Zajrzałam do niego, pogłaskałam po główce, sprawdziłam nosek - suchy i ciepły. Żeby tylko nie okazało się, że zaraził się ode mnie,  bo to może być niebezpieczne.

   Zwykle ludzie boją się chorób odzwierzęcych, ale ludzkie choroby są o wiele bardziej groźne dla zwierząt.

   Biedny Pyszczorek, schował się do kącika, raczej w czasie choroby mojej, trzymał  się z daleka ode mnie, ale jednak spał w łóżku wczoraj, potem nawet u mnie na moich nogach, nie ruszałam się, żeby nie poszedł, ale troszkę tylko pobył i w końcu ułożył się wygodnie.

   Teraz nie wiem czy to jego taki humorek, zobaczymy, kiedy przyjdzie Miś, czy kotek rozweseli się i będzie bardziej żywy i ruchliwy... Martwię się...

   Czy ja nie mogę mieć normalnego, słodkiego, zdrowego kotka?

   Serdeczne życzenia dla Zwycięzców i dla Bibliotekarzy.

   Quba

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Dwa Święta”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 maja 2017 16:48
 • poniedziałek, 01 maja 2017
  • Międzynarodowe Święto Pracy

   Za wiki :  "

   Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950[1].

   Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.".

   Resztę przeczytajcie sami, jeśli chcecie.

   A pamiętam jak świętowało się w mieście!

   Cudownie przystrojone miasto, flagi, kwiaty, bukiety, tramwaje przyozdobione, ludzie odświętnie ubrani, dzieci szkolne najczęściej niosły jakieś chorągiewki, balony, grała orkiestra.

   Na trybunach stali najważniejsi z miasta. Przed trybuną poczty sztandarowe z wielu szkół.

   I pochód kolorowy.

   Aktor z Teatru Nowego czytał wiersze Gałczyńskiego, Tuwima, Broniewskiego.

   Było podniośle, ale nie sztywniacko.

   A po pochodzie szło się w umówione miejsce, w którym spotykaliśmy się z Rodzicami i Rodzeństwem i szło się do kawiarni. Na lody, ciastka, kawę, oranżadę, herbatę z cytryną...

   Zawsze byłam w mundurze harcerskim.

   I moje koleżanki, koledzy również.

   W 4 klasie Liceum prowadziłam drużynę zuchową.

   Dzieciaczki, pełne radości, trzymały się za rączki, miały jakieś kwiaty zrobione własnoręcznie przez mamy, takie maluszki.

   Dzisiaj są dorosłe. Niektóre spotykam, ale fajnie było wtedy prowadzić te dzieciaczki w "Plastusiowy Pamiętnik".

   Kochani, życzę Wam dobrego dnia dzisiaj i jutro, a także 3 Maja!

   Wiwat Maj!

   Buziaki!

   Quba

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Międzynarodowe Święto Pracy”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 01 maja 2017 08:03
 • wtorek, 25 kwietnia 2017
  • Ciocia

   Zmarła Ciocia Olka. Jutro jedziemy na Jej pogrzeb, aż do Berlina.

   http://www.visitberlin.de/en

   [Sami zobaczcie to piękne miasto. Naprawdę piękne.]

   Zmierzcha się? Czy błąd fotografii?

   Wygląda, jakbyśmy oboje dojechali na rowerach, a teraz pozujemy do zdjęcia. Ale to (chyba) nie my.

   Kiedy byliśmy u Cioci w czasie ostatnich wakacji, mówiła nam, że ma  zorganizowane dwie uroczystości, na które już nas zaprasza.

   Pierwsza, to setne urodziny, miały odbyć się z pompą, bo przecież takie rocznice się świętuje z szacunkiem, radością, zadumą. Biedactwo, nie dożyła tej rocznicy.

   Nie wiem dokładnie, z którego dnia i miesiąca jest/była Ciocia, ale w tym roku skończyłaby tę setkę, a skoro nie pojechaliśmy na Jej urodziny, z pewnością miały się dopiero odbyć.

   Druga, zaplanowana przez Ciocię i opłacona uroczystość, łącznie z zapewnieniem noclegów, opłaceniem wszystkich spraw doczesnych, to pogrzeb Cioci.

   Zapięła wszystko sama na ostatni guzik.

   Teraz niech śpi w pokoju wiecznym. Amen.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Ciocia”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   quba
   Czas publikacji:
   wtorek, 25 kwietnia 2017 03:22

Kalendarz

Marzec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

Liczniki

Opcje Bloxa